Ja si te hiqni kilogramet e tepert…(2 receta) – Keshilla Bukurie

Gjithçka për Femrat

Ja si te hiqni kilogramet e tepert…(2 receta)

Ja si te hiqni kilogramet e tepert…(2 receta)

Dieta detoksifikuese : 1 shembull

Organizimi I  nje diete detoksifikuese nuk eshte e veshtire, mund te behet per 2 ose 3 dite pas nje periudhe te “festes” ushqimore, ose per disa dite ne muaj.

Jo supermarketeve, dhe pro tregut te fruta-perimeve, me keto indikacione baze :

Como-Emagreça-4-kg-em-uma-Semana-com-Dieta-Detox

 

Mengjesi : 50 % fruta dhe perime, 50 % drithera integrale pa glutine (oriz, miser, amaranth, mel..te fryer ose pete) dhe fara vajore (arra, lajthi, bajamre, fara luledielli ose fara kungulli). Caj pa sheqer, pije bimore (soje, bajame, orizi, lajthie ose te tjera si keto).

 

Snack : fruta, perime, fara vajore.

 

Vaktet (dreka dhe darka) : 60 % – 80 % perime, 20 %- 40 % perime dhe drithera pa glutine. Jane te lejuara, ne menyre sporadike, poricone te vogla peshku te gatuar ne avull.

 

Ereza dhe shtesa te tjera : vaj ulliri extravergine, avocado, leng limoni, guacamole, hummus dhe fara ( sesame, chia, luledielli etj).

 

Ja nje diete detoksifikuese e llojit 1 ditore :

  • Mengjesi : caj jeshil, 3 biskota misri, 3 luge marmalate limoni ose portokalli te hidhur.

  • Snack : fruta pylli

  • Dreka : sallate belge te pjekur me vaj ulliri extravergine, rizoto me shafran : 80 gr oriz integral te pjekur me 2 luge vaj ulliri extravergine, te cilat lidhen me njera-tjetren pak nga pak, ne mbarim te saj, hidheni ne supen bimore ne te cilen keni tretur 1 bustine shafran.

  • Snack : ananas te fresket

  • Darka : 150 gr perime, 200 gr finok te pjekur me dy luge vaj ulliri extravergine, 3 biskota orizi.

 

Dieta detoksifikuese : 2 receta

 

1 supe per te gjitha stinet

 

Ingridientet :  

  • Vaj ulliri extravergine

  • 8 karrota (te lara dhe te qeruara)

  • 1 qepe te copetuar

  • Xhenxhefil

 

Pergatitja :

Ngrohni 2 luge vaj, bashkoni perimet me xhenxhefilin duke I perziere per pak kohe. Mbulojini me uje dhe lerini per rreth 40 minuta, pastaj konservoni supen dhe mixoni perimet.  Shtoni leng mishi per te pasur konsistencen e deshiruar. Sherbejeni me vaj dhe feta buke integrale. Eshte shume e shijshme edhe e nxehte.

LEXO ME SHUME…

 
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/keshilla/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729