3 përbërësit që duhet t’i shtoni KAFES për të rënë në peshë… – Keshilla Bukurie

Gjithçka për Femrat

3 përbërësit që duhet t’i shtoni KAFES për të rënë në peshë…

3 përbërësit që duhet t’i shtoni KAFES për të rënë në peshë…

Mikesha kafeja e mëngjesit është ritual i shumë njerëzve, por ajo që nuk dinë shumë prej tyre është se vetëm 3 shtojca mund ta shndërrojnë kafenë në një pije që do të shkrijë brenda një kohe të shkurtër dhjamin e akumuluar ndër vite. Kafeja është një burim i mirë antioksidantësh dhe mund t’i ofrojë organzimit lëndë si mangan dhe potassium (3%), magnesium dhe niacin-B3 ( 2%) Vitamin B2 etj, por duke i shtuar 3 përbërësit e mëposhtëm ju do të përfitoni edhe më shumë. SHARE qe ta ruani dhe ta keni gjithmone. Përbërësit: 1 lugë kanellë
¾ e një filxhani me vajkokosi
½ filxhanit me mjaltë
Përzieni të gjithë përbërësit derisa të formohet një masë homogjene dhe ruajeni në një kavanoz.Çdo mëngjes kur pini kafen shtoni një lugë nga kjo përzierja. Vlerat e 3 përbërësve të lartëpërmendur. Kanella ka veti antiinflamatore dhe lufton inflamacionin. Për shkak të numrit të lartë të antioksidantëve, kanella gjithashtu neutralizon dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira. Vaji i kokosit përmban acide yndyrore të shëndetshme të cilat nuk depozitohen në trup si yndyrë por shpërbëhen në energji ose ketone. Mjalti do të shërbejë si një ëmbëlsues natyralë e veç të tjerave është i pasur në folate, vitaminë C, B6 dhe minerale si calcium, hekur zink sodium etj. Burimi:Health Digest
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/keshilla/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729