6 METODAT që MAKEUP-i ynë të zgjasë gjithë ditën... - Keshilla Bukurie

Gjithçka për Femrat

6 METODAT që MAKEUP-i ynë të zgjasë gjithë ditën…

6 METODAT që MAKEUP-i ynë të zgjasë gjithë ditën…

Mikesha makeup-i është padyshim një nga gjërat më të rëndësishme për NE femrat. Idealja do të ishte që ai të qëndronte gjatë në mënyrë që të mos e aplikonin atë disa herë në ditë. Por, kjo varet shpesh nga cilësia e makeup-it që përdorni. Më poshtë do t’ju japim disa këshilla të thjeshta në mënyrë që ta bëni make up-in të zgjasë për orë të tëra.

1. Mbani lëkurën tuaj të pastër


Në mënyrë që makeup-i të zgjasë më shumë, ju duhet ta mbani lëkurën e pastër. Qelizat e vdekura të lëkurës dhe sipërfaqja e saj me vaj mund ta zbehin fondatinën. Kështu, duhet të aplikoni ndonjë mbrojtës ose hidratant para se të aplikoni fondatinën. Nëse e apkikoni në lëkurë të thatë, ajo bie brenda pak orësh.

2. Përdorni një primer (fiksues makeup-n)
Një primer vepron si një bllok midis lëkurës dhe fondatinës. Përthith yndyrën e lëkurës dhe e lejon atë të marrë frymë. I jep poashtu edhe një ton të lehtë lëkurës.

3. Fondatina është baza 


Baza e makeup-it është fondatina, ndaj duhet ta aplikoni shumë mirë me një furçë sintetike. Shtypeni butësisht në mënyrë që të fiksohet siç duhet dhe të qëndrojë sa më gjatë. Duhet të përdorni një lloj pudre pluhur ose me cilësi të mirë, sepse ajo arrin ta mposhtë edhe djersën.

4.Lagni buzët para se të aplikoni lipstikun
Lipstikët e buzëve me shkëlqim nuk qëndrojnë gjatë dhe në këto kushte, ato që janë mat janë alternativa më e mirë. Por, para se ta aplikoni në buzë sigurohuni që t’i lagni ato fillimisht me pak ujë. Mund t’i ruani edhe në frigorifer, sidomos në ditët e nxehta.

5. Bëjeni bojën e vetullave të qëndrojë më gjatë
Në mënyrë që boja konturuese e vetullave të qëndrojë me gjatë, aplikoni një shtresë dhe më pas lëreni të thahet. Pastaj aplikoni një shtresë të dytë dhe kështu ajo do të rezistojë gjatë gjithë ditës.

6.AKULL per nje make up rezistent ne dimer dhe vere


Kjo keshille eshte qe make-up te qendroje gjate(kryesisht per fytyrat e yndyrshme dhe jo vetem).
Pasi te keni lare fytyren tuaj si zakonisht me scrub apo laresin tuaj te zakonshem ,thajeni mire.Shplarjen bejeni me uje te ftohte.Pas 5min me nje kub akulli masazhoni fytyrem per 3min.Kjo do sjell nje forcim te fytyres ,balancim te yndyres .Te jeni te sigurta qe make-up do te qendroj me gjate. ?
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/keshilla/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729