Ja si te perdorni QUMESHTIN ne bukuri dhe shendet….(6receta) – Keshilla Bukurie

Gjithçka për Femrat

Ja si te perdorni QUMESHTIN ne bukuri dhe shendet….(6receta)

Ja si te perdorni QUMESHTIN ne bukuri dhe shendet….(6receta)

Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit prej shume kohesh  përdoret në ushqim por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin ideal të këtyre dy përbërësve. Këto janë disa nga përparësitë të cilat shfaqen pas konsumimit të rregullt të qumështit me mjaltin: Një gotë qumësht dhe 2 lugë mjaltë në orët e mëngjesit do të përmirësojnë qëndrueshmërinë. Mund ta pinë të gjithë personat, pavarësisht moshës dhe gjinisë. Pastron lëkurën – Përzieni 3 lugë qumësht të ngrohtë dhe 1 lugë të vogël mjaltë, merrni nje pambuku lageni në përzierje dhe pastrojeni fytyrën.Lereni keshtu per 15 minuta.Dhe me pas lajeni fytyren si zakonisht. Fytyra do te marr nje shkelqim natyral dhe do te duket shume e shendetshme pas maskes.Eshte maska qe aplikoj thuajse gjithmone per mirmbajten e lekures sime.Ia vlen ta provoni apo jo?

Ngadalëson plakjen – Hulumtimet kanë treguar që qumështi dhe mjalti veprojnë në tërë trupin.Perdoreni edhe ne konsum por edhe si maske kunder rrudhave Veprimi antibakterial -Kombinimi i qumështit dhe i mjaltit ka efekt më të madh tek stafilokokët.Nese vuani nga kjo semundje cdo mengjes knsumojeni pas ndihmon ne mbajtjen ne kontroll te semundjes. Ndihmon në tretje – Një gotë qumësht e ngrohtë me 2 lugë mjaltë do të ndihmojnë tek kapsllëku, fryrja dhe sëmundjet e zorrëve.Ndaj nese e keni kete problem mos hezitoni ta beni beni rutine ne diten tuaj kete pije.Vec te tjerash eshte edhe shume e shijshme Maske per rritjen e flokeve vetem me qumesht :Nje maske shume e mire eshte edhe perdorimi i qumeshtit te lopes. Pasi e keni zier qumeshtin mund te lagni gjithe gjatesine e flokeve perfshire edhe rrenjen dhe ta mbani mbi floke per nje periudhe nje oreshe. Me pas floket lahen me uje te ngrohte. Kjo maske i jep flokut shkelqim dhe e ben me te forte e te shendetshem gjithashtu i jep vitaminat e duhura per t’u rritur me shpejt!.Aplikojeni ne floke te thate.Mund ta beni 1 ose 2 here ne jave.
Sëmundjet e frymëmarrjes -Nëse i bashkojmë veçoritë e tyre, do të fitojmë ilaç të shkëlqyeshëm.Lufton gryket e acaruara dhe largon eren e keqe te gojes.Epo ku ka me mire dy perberes lufojne kaq shume semundje?
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/keshilla/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729