Ja si të HUMBISNI 7 kg në 5 DITË… – Keshilla Bukurie

Gjithçka për Femrat

Ja si të HUMBISNI 7 kg në 5 DITË…

Ja si të HUMBISNI 7 kg në 5 DITË…

Kardiologet sugjerojne dieten 5 ditore: Nje menyre e shendetshme per te humbur 7 kg

Dieta eshte nje pjese e rendesishme e menyres sone te jeteses. Mbi te gjitha per ata qe jane mbipeshe, rriten edhe rreziqet per shendetin, – perfshi ketu diabetin, semundjen e fshikezes se temthit, semundjet e zemres, tensioni i larte, apnea e gjumit, madje edhe disa lloj kanceresh. Sigurisht qe nje peshe e shendetshme i ul rreziqet per shume semundje.

Duke qene se mbipesha eshte edhe nje nga arsyet e sulmit ne zemer, ky kardiolog i njohur krijou kete diete, shkruan royallifenews.com. Shoqeruar me disa ushtrime ju mund te humbisni peshe dhe te shpetoni zemren tuaj

Mengjesi per cdo dite

Kjo eshte nje diete shume e thjeshte. Mengjesi per cdo dite eshte i njejte: 1 frut (portokall, pjeshke, dardhe, shalqi, pejper; pervec banane dhe rrush). Nje racion me manaferra ose boronica do ju furnizonte me antioksidantet e nevojshem.

Dita 1

Dreka: 1 portokall, 1 filxhan kos (200 ml), 1 veze e zier
Darka: 2 veze te ziera, 2 feta buke e thekur, gjysme kastraveci ose nje tas i vogel me sallate marule, 2 domate

Dita 2

Dreka: 1 portokall, 1 filxhan kos, 1 veze
Darka: 1 fete buke e thekur, 125 gr. mish i kuq, 1 filxhan caj ose kafe pa sheqer, 1 portokall

Dita 3

Dreka: 1 kastravec, 1 portokall, 1 veze e zier, 1 filxhan kos
Darka: 125 gr. mish i kuq i zier, 1 portokall, 1 fete buke e thekur, 1 filxhan caj ose kafe pa sheqer

Dita 4

Dreka: 1 fete buke e thekur, 1 domate, 125 gr. gjize
Darka: 125 gr. mish i kuq i zier, 2 domate, 1 molle, 1 fete buke e thekur

Dita 5

Dreka: 1 fete buke e thekur, 200 gr. mish ose peshk, 1 domate
Darka: 500 gr karota, patate dhe bizele te ziera

Rekomandohet qe dieta te ndiqet per 5 dite, me pas te vazhdoje me te pakten dy dite pushim, para se ta perserisni.
Perimet duhen gatuar pa kripe dhe alkooli duhet evituar totalisht.
Nese aktualisht vuani nga problemet e shendetit, eshte e keshillueshme te konsultoheni me mjekun tuaj perpara.

 
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/keshilla/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729